Top sekretet për një lëkurë te bukur dhe të fresket

10/07/2020
by
Dyqan Online

Këto janë disa sekrete që gjithkush mund ti bëjë , sepse nuk janë të kushtueshme apo kërkojne shume kohë.

1  Lani fytyrën tuaj dy herë në ditë
është e rëndësishme për heqjen e papastërtisë, vajit dhe mbeturinave të tjera të padëshiruara. Gjatë gjithë ditës lëkura në fytyrën tuaj është vazhdimisht e mbuluar me baktere, viruse, papastërti dhe qeliza të vjetra (të vdekura) të lëkurës.
Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të lani fytyrën tuaj dy herë në ditë.


2 Pini shumë ujë
Uji ndihmon për të ruajtur ekuilibrin e lëngjeve të trupit, kjo përfshin tretjen, thithjen, qarkullimin, krijimin e pështymës, transportimin e lëndëve ushqyese dhe mirëmbajtjen e temperaturës së trupit.
Pirja e ujit gjithashtu ndihmon për të humbur peshë, kështuqë qëndroni të hidratuar!


3  Caji jeshil
Caji jeshil përmban antioksidantë dhe vitamina që ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave dhe siguron përfitime të tjera.
Caji jeshil është i mahnitshëm për trupin tuaj dhe nëse e pini atë dy herë në ditë për gjashtë muaj caji jeshil mund të riparojë dëmin e shkaktuar nga dielli në lëkurën tuaj.


4  Karrota
Karroatat janë ushqime të shkëlqyera dhe janë të pasura me Vitaminë A, karrota ndihmon në rikthimin dhe rigjenerimin e kolagjenit të dëmtuar.
Ata janë të shijshme dhe të shëndetshme!


5  Kremi kundër diellit
Kremi kundër diellit mbron lëkurën tuaj nga rrezet UV, gjithashtu ndihmon në parandalimin e njollosjes dhe pikave të errëta nga dëmtimi i diellit, duke ju ndihmuar të mbani një ton më të butë dhe më të barabartë të lëkurës.
Përdorni krem dielli çdo ditë për te mbrojtur lëkurën tuaj !


6  Gjumi
Flini për shërimin dhe riparimin e zemrës dhe enëve të gjakut.
Ju duhet të flini të paktën 8 orë, gjumi ndihmon të zvogëloni qarqet e errëta.


7  Ushqehuni shëndetshëm
Hani shumë fruta të stines, perime jeshile dhe peshk yndyror siç është salmoni. Shmangni ose zvogëloni konsumimin e ushqimeve të yndyrshme ose me sheqer.
Çfare ju hani eshte shumë e rëndësishme për shëndetin tuaj!


8  Domatja
Hani domate të gatuara, ato janë plot me antioksidant të fuqishëm, gjithashtu shijojnë ne cdo gjelle dhe e bejne ate të shijshme .Domatet jane vërtet të mira në përgjithësi.


9  Aktiviteti fizik
Aktiviteti fizik është i dobishëm për trupin tuaj, si dhe lëkurën tuaj. Aktiviteti fizik gjithashtu do te ju bëjë të ndjeheni mirë, të përmirësoni cilësinë e gjumit tuaj dhe të zvogëloni nivelin e stresit.


10  Produkte
Zgjidhni produktet tuaja me kujdes, nuk është e nevojshme të përdorni shumë produkte në lëkuren tuaj, e rëndesishme është të perdorni produkte cilesore.
Komentet

pretty
super artikull
:)
Vlerësimi Juaj